Okolica
noclegi nad morzem pokoje morze pokoje Sianożęta pokoje Sianożęta
1. Najstarsze dęby w Polsce

- dąb "Bolesław" - 800 lat
- dąb "Warcisław" - 640 lat

Niedawno dzięki staraniom władz gminnych został wytyczony błękitny szlak turystyczny, który zaprowadzi nas do najstarszych drzew w Polsce.

"Bolesław" - kiedy patrzymy na niego przytacza nas swoją wielkością i grubością konarów, jego wspaniała kora budzi zachwyt i respekt.
W roku 2000 wiek dębu na podstawie przeprowadzonych badań dendrologicznych został ustalony na 800 lat. Jego obwód mierzony na wysokości 1,3 m od ziemi wynosi 691 cm, wysoki jest na 30 m a średnica jego korony ma 18 m. 19 sierpnia 2000 roku miała miejsce doniosła uroczystość po 800 latach dąb doczekał się chrzcin, na których otrzymał imię "Bolesław", upamiętniono w ten sposób króla Bolesława Chrobrego, za którego przyczyną powstało w 1000 roku biskupstwo w Kołobrzegu. Przed dębem postawiono tablicę informacyjną z jego charakterystyką. Akt nadania imienia jako historyczny dokument został przekazany do Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.

Drugi z dębów to "Warcisław" nosi imię księcia Gryfity Warcisława III, za którego sprawą Kołobrzeg w 1255 roku otrzymał prawa miejskie. Mierzy w obwodzie 720 cm, wysoki jest na 37 m a jego wiek oceniono na 640 lat, co plasuje go na piątej pozycji w rankingu najstarszych drzew tego gatunku w Polsce. Ciekawostką jest to, że "Bolesławowi" i "Warcisławowi" towarzyszą rosnące w ich pobliżu okazałe pojedyncze buki. Stwarzają one być może swoisty mikroklimat dla tych drzew a ponadto dostarczają żyznej próchnicy tzw. ziemi bukowej.

2. Bastion wojskowy

Przejażdżki wojskowym sprzętem pancernym po poligonie. Czołg T-55, transportery opancerzone, samochody pancerne itp. "Bastion" posiada w swojej kolekcji czołg T55, samochody pancerne, transportery opancerzone, pływający transporter samobieżny i nie tylko ... Kolekcja ta służy przede wszystkim przejażdżkom po poligonie, które dostarczają wszystkim uczestnikom niepowtarzalnych doznań, polegających na bezpośrednim obcowaniu ze sprzętem - co do tej pory możliwe było tylko w wojsku. Pojazdy także można zwiedzać, a osobom zainteresowanym szczegółami związanymi ze specyfiką każdego pojazdu udzielane są wyczerpujące wyjaśnienia. Dodatkową atrakcją są posiłki z wojskowej kuchni polowej, boisko sportowe, paintball, strzelnica z bronią pneumatyczną, sklep z artykułami wojskowymi
Adres: ul. Koszalińska 98 /poligon przy wjeździe do Kołobrzegu

3. Bagicz i lotnisko

W Bagiczu k. Sianożęć znajduje się stare lotnisko. Składa się ono z szerokiego pasa startowego, z którego we wrześniu 1939 r. startowały niemieckie samoloty wykonujące loty bojowe nad Polskę. Obok znajduje się trzykrotnie dłuższa betonowa płyta lotniska, z której po wojnie startowały radzieckie odrzutowce. Na terenie lotniska znajdują się również liczne, półokrągło sklepione hangary, gdzie stacjonowały MiGi oraz betonowe kadzie - puste od dawna silosy na benzynę. Obecnie na Lotnisko w Bagiczu odbywają się loty turystyczno - widokowe samolotem i motolotnią, a także skoki spadochronowe.

Zagadki i Legendy

Pierwsza zagadka związana z lotniskiem dotyczy dawnego kasyna oficerskiego. Kasyno zostało wzniesione na planie samolotu. Niemcy, z niewiadomych powodów wysadzili północne skrzydło kasyna, w którym znajdowała się najprawdopodobniej restauracja. Resztę budynku pozostawili w nienaruszonym stanie. W 1988 r. zagadkę kasyna starała się zgłębić grupa eksploratorów, jednak bez rezultatu. Wewnątrz pozostałości po fundamentach, nie znaleziono nic oprócz piasku. Do tej pory nie wiadomo, kto i dlaczego wybrał gruz ze zniszczonego obiektu i zapewnił piwnicę piaskiem. Cały teren został całkowicie oczyszczony, rozebrana została nawet podłoga! Najdziwniejsza legenda dotyczy jednak chyba podziemnego lotniska, które ma się znajdować pod płytą lotniska o powierzchni 90 ha. Pierwsze informacje na temat "podziemnego lotniska" pojawiły się w książce Józefa Kisielewskiego pt. "Ziemia gromadzi prochy" Kisielewski był polskim dziennikarzem, który podczas wizyty w Niemczech, widział lotnisko w Bagiczu z szosy Kołobrzeg-Koszalin. W jego książce możemy przeczytać m.in. "Lotniska podziemne budowane są również wzdłuż granic wschodnich. Miedzy Koszalinem a Kołobrzegiem powstaje wielkie podziemne lotnisko. Posiada je już od dawna Piła." oraz "(...) To lotnisko, które leży tuż przy głównym trakcie i możliwe jest do obejrzenia z drogi, stanowi jedną z największych przestrzeni, jaką temu celowi poświęcono, widziałem. W chwili naszego przejazdu setki robotników zjeżdżały rowerami z budowy. Na obszernym placu wznosiły się wysokie budynki z betonu i szkła". Powyższych informacji nie można jednak brać dosłownie, ponieważ najprawdopodobniej Kisielewski, oprócz celu dziennikarskiego, realizował zadania wywiadowcze, stąd specjalnie zniekształcał publikowane przez siebie informacje. Kolejna legenda związana z lotniskiem dotyczy podziemi zlokalizowanych rzekomo pod całym terenem zamieszkanej części dzielnicy Podczele. Niemniej zastanawiająca jest różnica gruntu w obrębie dzielnicy, np. jeden z bloków stojących w parku , w centrum Podczela, od zewnętrznej strony ma trzy poziomy (parter i dwa piętra), a od strony wewnętrznej tylko dwa. Sprawę zapadającej się części parku badały już liczne ekipy eksploratorów, jednak jak dotąd bezskutecznie(http://pspbis.fm.interia.pl/bagicz.htm).

Strony godne obejrzenia:
http://www.mapy.blink.pl/kolberg/bagicz_po45.htm
http://www.bagicz.eu/index.php?option=com_content&view=article&id=38:o-historii-bagicza&catid=32:lista-artykuow-na-blogu&Itemid=47

4. Latarnia Morska w Gąskach

Latarnia morska Gąski stoi w odległości 100m od brzegu morza, na skraju leżącej głębiej w stronę lądu wsi Gąski, między Ustroniem Morskim a Sarbinowem. Od strony Ustronia można do niej dojechać skręcając z drogi nr 11 w lewo w miejscowości Tymień. Latarnia jest widoczna już z większej odległości, teren wokół niej jest ładnie zagospodarowany, a przy wejściu znajduje się strzeżony parking oraz kilka kramików, gdzie można się w sezonie letnim posilić, kupić pamiątki i odpocząć.
Latarnia w Gąskach jest udostępniona do zwiedzania - można z jej szczytu podziwiać piękną panoramę okolicy.

5. Park Podworski w Rusowie z 8 pomnikami przyrody

Historia tego parku sięga początku wieku XIX w. Na przestrzeni prawie 36 ha powstał tu park o charakterze romantyczno - naturalistycznym. W skład parku wchodziły m.in. dwa stawy rybne ze sztucznymi wysepkami pośrodku na których stał posąg Neptuna oraz czapla. Rosło tu wiele drzew i krzewów egzotycznych, specjalnie sprowadzanych w tym celu. Ogromne powierzchnie trawników upiększały cały obraz. Przepiękne założenie parkowo - pałacowe zachwycał wielkością i luksusem. Bezpośrednio po wkroczeniu do wsi Rosjan pałac został rozszabrowany. Po wojnie kiedy zabrakło właściciela pałacu, który dbałby o niego, troszczył się o walory przyrodniczo - widokowe parku, pałac zdewastowano i rozebrano.
Niedaleko kościoła, w parku podworskim, można odnaleźć przepiękne pomniki przyrody: lipy,jesiony, dęby i platan klonolistny należący do najstarszych i najokazalszych drzew tego gatunku w Polsce. W parku znajduje się także częściowa budowla przypominająca wieżę zamku krzyżackiego wraz z opasającą ją fosą oraz pozostałości architektury pałacowej. Do dziś pozostały tylko resztki, zarysy fundamentów. Zachowała się częściowa budowla przypominająca wyglądem wieżę zamku krzyżackiego jak i też opasująca ją fosa.

6. Skansen chleba w Ustroniu Morskim

Piękna, stylizowana na XIX - wiek, kryta trzciną chata wykonana techniką pruskiego muru. Klimat zacnej, wiejskiej chaty wypełnionej zniewalającym aromatem świeżo upieczonego chleba i zapachem pieczonej, swojskiej kiełbasy czy żurku w chlebie - oto co czeka nas po przekroczeniu progu Skansenu Chleba w Ustroniu Morskim. To w nim wypiekają się na oczach gości bochny chleba przygotowywanego według starych receptur. Możemy tu skosztować w 100 procentach żytniego chleba sarmackiego, chleba maślankowego, do którego wypieku zamiast wody używa się właśnie maślanki czy razowego, słonecznikowego chleba seniora.

Adres: ul. Kołobrzeska 9 (przy trasie Kołobrzeg - Koszalin)

7. Ośrodek Jeździecki "ERANIA"

Ośrodek Jeździecki dysponuje krytą ujeżdżalnią, dwoma parkurami oraz ogromnym 50-hektarowym terenem przeznaczonym w całości dla pensjonatów jazdy konnej. Zainteresowani mogą wziąć także udział w przejażdżce bryczką konną po lesie.

Adres: Malechowo 4, 78-111 Ustronie Morskie